Ciasto Parzone

Mieszanka do przygotowania ciasta parzonego

Ciasto parzone daje możliwość szerokich zastosowań, m.in. do: korpusów, eklerów, ptysi, słomek, groszku oraz gniazd wiedeńskich, skracając równocześnie okres przygotowania ciasta i eliminując zagrożenia. Wyroby z ciasta parzonego lesaffre są: lekkie, suche i charakteryzują się słomkowym kolorem. Do zalet tej mieszanki zaliczyć można m.in. niską absorpcję tłuszczu (w wyrobach smażonych) oraz niski ubytek masy w procesie obróbki termicznej.

Receptura Ciasto Parzone

Składniki

Surowce [g]

Mieszanka CIASTO PARZONE

1 000

Woda (temp 50-55°C)

1 200

Jaja

1 000

Olej

300

Mieszanie

1’ + 6’

Wytwarzanie:

Gniazdka Wiedeńskie

Wszystkie składniki wymieszać na szybkich obrotach do uzyskania jednolitej konsystencji. Ciasto wycisnąć na papier i smażyć w tłuszczu rozgrzanym do temperatury 180°C przez 4 minuty na jednej stronie, 4 minuty na drugiej, po czym jeszcze raz obrócić i smażyć kolejną minutę.

Groszek, Słomki

Wszystkie składniki wymieszać na szybkich obrotach do uzyskania jednolitej konsystencji. Następnie wycisnąć pożądane kształty na blachę wyłożoną papierem lub cienko wysmarowaną tłuszczem. Można posypać cukrem, solą gruboziarnistą bądź innymi przyprawami. Wypiekać bez zaparowania w temperaturze 230°C przez 12 min. Po tym czasie otworzyć luft i piec (suszyć) przez 5 minut.

Eklery, Ptysie

Wszystkie składniki wymieszać na szybkich obrotach do uzyskania jednolitej konsystencji. Następnie wycisnąć na blachę wyłożoną papierem lub cienko wysmarowaną tłuszczem i wypiekać bez zaparowania w temperaturze 230°C przez 20 min. Po tym czasie otworzyć luft i piec (suszyć) przez 10 minut. Dalsza obróbka wg wskazówek technologa Lesaffre Polska lub własnej technologii.

Karpatka

Wszystkie składniki wymieszać na szybkich obrotach do uzyskania jednolitej konsystencji. Rozsmarować 800 g ciasta na cienko wysmarowaną tłuszczem blachę, o wymiarach 60x40 cm i wypiekać bez zaparowania, w temperaturze 230°C przez 20 min. Po tym czasie otworzyć luft i piec (suszyć) przez 10 minut. Po ostygnięciu przełożyć kremem śmietanowo-budyniowym, przygotowanym wg receptury z kolumny obok.

Krem śmietanowo-budyniowy do Karpatki i Eklerów

Składniki

Surowce [g]

Śmietana 30%

1 000

Best Cream

250

Woda (przegotowana i ostudzona)

500

Wytwarzanie:

Best Cream wymieszać z wodą na Średnich lub szybkich obrotach przez około 4 min. Połączyć z ubitą śmietana dodając partiami i mieszając na wolnych obrotach do otrzymania jednolitej masy. Ilość kremu i wody można dowolnie konfigurować.